فهرست

سایزینگ دیزل ژنراتور راه اندازی موتور الکتریکی

 

فهرست

۱ – معرفی دیزل ژنراتور برای فروش

۲ – قدرت نامی و زمین کردن دیزل ژنراتور

۳ – ساختار و اجزای دیزل ژنراتور

۳-۱ –  ملاحظات عمومی

۳-۲ – موتور

۳-۳ – منبع تغذیه

۳-۴- اجزای دیگر و سیستم

۳-۵ – پنل پایش و کنترل

۴ – روند نصب مجموعه دیزل ژنراتور

۵ – نگه داری دیزل ژنراتور

۶ – شروع کار. سیستم انتقال خودکار(تابلو چنج اور)

۷ – سیم بندی و اتصالات ژنراتور قابل حمل

 

فرو ژنراتور گازی

مزایای ژنراتورهای گازی :

 • ژنراتورهای گاز طبیعی می‌توانند همیشه به خط لوله گاز متصل باشند و به همین علت در صورت استفاده از مولد به عنوان تولید کننده ی برق اصلی در صورت نبود برق شبکه بهترین گزینه است.
 • ژنراتورهای گاز طبیعی می‌توانند برای استفاده مجدد گرمایی (حرارتی) نصب شوند مثل تولید بخار، گرم کردن نفت یا آب گرم و با این کار راندمان آن افزایش پیدا می کند.
 • ژنراتورهای گاز طبیعی هزینه کمتری برای ساخت دارند و حتی هزینه کار و اجرای آنها در دوره زمانی طولانی‌تر نسبت به سوخت دیزلی، کمتر است.
 • گاز طبیعی پاک‌تر از بسیاری دیگر از سوخت‌های فسیلی است.
 • ژنراتورهای گاز طبیعی تقریبا بدون بو هستند و برای نصب در جایی که هوای تنفس باید پاک باشد یا محیط‌هایی مثل صنایع غذایی، مناسب هستند.
فروش دیزل ژنراتور - ژنراتور گازی
فروش دیزل ژنراتور – ژنراتور گازی
ژنراتور گازی

معایب ژنراتورهای گازی

 • ژنراتورهای گاز طبیعی نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به دیزل دارند که نتیجه آن هزینه‌های بالاتر سرویس و زمان طولانی‌تر در دسترس نبودن کارخانه است.
 • ژنراتورهای گاز طبیعی عموما طول عمر کوتاه‌تری دارند.
 • ژنراتورهای گاز طبیعی بزرگتر هستند و فضای بیشتری نسبت به ژنراتورهای دیزلی نیاز دارند.
 • گاز طبیعی قابلیت انفجار دارد و این یعنی خطر فزاینده و ریسک‌های امنیتی در محیط‌های خاصی دارد.
 • با این که این مساله به محل نصب مولد شما دارد، گاز طبیعی ممکن است کربن دی اکسید بیشتری نسبت به دیزل تولید کند.
 • در زمان زلزله و یا حوادث گازوئیل خیلی مطمئن تر از گاز است زیرا در این گونه حوادث گاز قطع می‌شود ولی گازئیل را می توان در تانکر سوخت نگه داری کرد و خیلی بیشتر در دسترس است. به همین علت در صورت استفاده از مولد به عنوان برق پشتیبان، دیزل ژنراتور بسیار ارجح تر است.

 

فروش دیزل ژنراتور - ژنراتور گازی
فروش دیزل ژنراتور – ژنراتور گازی
دیزل ژنراتور

مزایای ژنراتورهای دیزلی:

 • ژنراتورهای دیزلی در کل نیاز به نگهداری کمتری در مقایسه با ژنراتورهای گازی دارند که نتیجه آن هزینه نگهداری کمتر است.
 • دیزل ژنراتورهای گاز مطمئن تر و معمولا عمر بیشتری نسبت به ژنراتورهای گازی دارند.
 • ژنراتورهای دیزلی معمولا سایز کوچکتری درمقایسه با ژنراتورهای گازی دارند
 • دیزل ژنراتورها را می توان قابل حمل ساخت و به همین دلیل می توان آن را روی گاری قرار داده و در محل هایی که برق شبکه در دسترس نیست استفاده کرد.
 • دیزل ژنراتورها از نظر سوخت در مقایسه با همان میزان گاز موردنیاز برای ژنراتورهای گازی، به صرفه‌‌تر هستند.
 • ژنراتورهای دیزلی به طور شگفت‌انگیزی ایمن هستند و استفاده از آنها آسان است.

معایب ژنراتورهای دیزلی:

 • مثل گاز، هزینه کارکرد ژنراتور مستقیما مربوط به تورم‌ها و بالا و پایین شدن‌ها در قیمت سوخت دیزل است. دیزل به هر حال می‌تواند بیشتر غیرقابل پیش‌بینی باشد.
 • صدای دیزل ژنراتور ها از ژنراتورهای گازی بیشتر است و در صورت عدم نگهداری مناسب ممکن است به محیط زیست آسیب رسان باشند.
 • ژنراتورهای دیزلی نیاز به باتری برای راه اندازی دارند ، که این نیاز به سرویس و تست مداوم دارد تا در صورت قطعی برق سریعا راه اندازی شوند.
 • ژنراتورهای دیزل نیاز به تانکر سوخت دارند درحالیکه یک ژنراتور گاز می‌تواند همیشه به خط گاز متصل شده و دیگر نیازی به منبع سوخت ندارد.

 دیزل ژنراتورهای تأمین‌کننده‌ی برق 

دیزل ژنراتورها در تعداد خیلی زیادی از صنایع و ساختمان‌ها کاربرد دارد. دیزل ژنراتورها را می‌توان برای بارهای کم مانند خانه و بارهای بزرگ مانند بیمارستان‌ها و یا کارخانه‌ها و یا ساختمان‌های اداری استفاده کرد. آن‌ها هم می‌توانند تأمین‌کننده‌ی اصلی توان برق در صورت نبودن شبکه‌ی برق باشند و یا این‌که در صورت قطعی برق شبکه در مدار قرار بگیرند. دیزل ژنراتورها در توان‌ها مختلف از ۵ کیلو وات تا چندین مگاوات وجود دارند. توان ۵-۳۰ کیلو وات دیزل ها ژنراتورها را معمولا برای خانه‌ها استفاده می کنند. برای صنایع معمولا از رنج ۳۰ کیلووات تا ۶ مگاوات استفاده می‌شود. برای منازل دیزل ژنراترو تکفاز نیز می توان استفاده کرد ولی در صنایع فقط دیزل ژنراتور ۳ فاز باید استفاده کرد.

معرفی دیزل ژنراتور

بیمارستان ها ، فرودگاه ها ، مراکز خرید و ساختمان های اداری به عنوان تعدادی از مثال هایی است که برای امنیت افراد و کالاها در آن قطع برق در سطوح ولتاژ متوسط ( MV) و ولتاژ پایین ( LV) و یا حتی (HV) یک نگرانی بزرگ محسوب می شود.

زمانی که قطع برق رخ دهد ضروری است که سیستم های ارتباطی ، روشنایی اضطراری ، فن های خروجی دود ، پمپ های ایستگاه های آتشنشانی ، سیستم های امنیتی ، روشنایی در ساختمان ها و سیستم های الکتریکی ضروری دیگر که برای بارهای حساس طراحی شده اند به کار خود ادامه دهند.

برای حل این چنین مشکلاتی از نصب دیزل ژنراتور بر روی قسمت ولتاژ پایین می توان بهره برد جایی که کاربرد ، مشخصات و نحوه نصب سیستم باید مطابق با استاندارد IEC60034 باشد.

موتور دیزلی چیست ؟

موتور دیزلی یک نوع موتور احتراق داخلی است؛ به طور خاص، یک موتور احتراق فشرده­سازی است. سوخت در یک موتور دیزلی، با قرارگیری ناگهانی در معرض دما و فشار بالای گاز فشرده حاوی اکسیژن (معمولا هوای اتمسفر)، به جای یک منبع جداگانه از انرژی احتراق (مانند شمع جرقه­زن) مشتعل می شود. این فرآیند به عنوان یک چرخه دیزل بعد از رودلف دیزل شناخته می شود که در سال ۱۸۹۲ آن را اختراع کرد. در حالی که ژنراتورهای موتور دیزلی سنتی ممکن است متناسب با تعریف ما از منابع “انرژی جایگزین” نباشند، هنوز هم یک افزونه ارزشمند برای سیستم برق پشتیبان شبکه یا برق نواحی دورافتاده هستند.

"نحوه
نحوه ی کار دیزل

A شیر ها

‌B سوپاپ

C میل بادامک

D چرخ دنده زمان بندی

E انژکتور

F پمپ سوخت

G پمپ بالابرنده سوخت

H فیلتر سوخت

I نمایشگر میزان سوخت روی تانکر سوخت

J انتقال دهنده ی گرما

K ترموستات

L پیستون

M دسته پستون یا شاتون (Connecting rod)

N میل لنگ

o پمپ پیشران

P پمپ پس ران

Q شیر

R خنک کننده روغن

S پمپ روغن

T شیر بایپس

U فیلتر روغن

V گیج روغن

X دمنده هوا

قدرت نامی و زمین کردن دیزل ژنراتور

قدرت نامی دیزل ژنراتور ولتاژ پایین بر حالت عملکردی وابسته است و در زمان فروش دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی بسیار مهم است : استندبای یا آماده به کار، پرایم یا پایه(Prime) و دائم کار (Continues) که در استاندارد ISO8528 این ذکر شده است.

در حالت آماده به کار نیروی تامین شده توسط ژنراتور در طی شرایط کمبود نیروی ایجاد شده از طرف شبکه با مقدار بار تغییر خواهد کرد و میانگین توان خروجی ۷۰ درصد از مقدار توان آماده به کار(استندبای) دیزل ژنراتور است. زمان عملکرد عادی این حالت ۲۰۰ ساعت در سال و حداکثر ۵۰۰ ساعت در سال است.

در حالت پایه(Prime) توان موجود توسط ژنراتور با تغییر مقدار بار برای بازه ی زمانی نامحدود تغییر خواهد کرد و میانگین توان خروجی برابر با ۷۰ درصد توان نامی پایه (Prime)است. درخواست حداکثری از ۱۰۰ در ۱۰۰ توان نامی پایه با حدود ۱۰ درصد اضافه بار می تواند حداکثر برای ۱ ساعت در هر ۱۲ ساعت مورد استفاده قرار بگیرد. تابع اضافه بار نمی تواند در هر سال بیشتر از ۲۵ ساعت شود.

در حالت دائم کار خروجی بدون توجه به تغییرات بار موجود می باشد. میانگین توان در این حالت ۷۰ الی ۱۰۰ در صد توان نامی دائم کار است. حداکثر توان می تواند برای تمامی ساعات عملکرد سیستم پیاده سازی شود.

بر اساس توضیحات فوق درک این موضوع که مجموعه دیزل ژنراتور های یکسان برای هر حالت عملکردی دارای توان نامی مشخصی باشد امری سخت نمی باشد. توان نامی در حالت اماده به کار (استندبای)از توان نامی در حالت پایه(Prime) بیشتر است و توان نامی در حالت پایه از توان نام در حالت دائم کار بیشتر می باشد.

تعریف توان ها در دیزل ژنراتور

پنج نوع توان در دیزل ژنراتور ها در زمان فروش تعریف می شود که شامل

 • Emergency Standby Power(ESP)
 • Standby
 • Mission Critical Standby
 • Prime
 • Continuous

(این تعاریف مربوط به دیزل ژنراتور CAT می باشد و کمی با تعاریف استاندارد صنعتی ISO8528-1  متفاوت می باشد)

Table 1: ISO 8528 and Caterpillar Ratings
ISO 8528 Rating Caterpillar Rating
توان تعریف توان تعریف
Emergency Standby Power (ESP) ماکسیمم توان قابل دسترس در طول یک ترکیب بار الکتریکی متغیر(Variable Electrical Power Sequence)، در حالت کاری گفته شده، در حالتی که برق شبکه قطع شده و یا در حالت تست تا ۲۰۰ ساعت کارکرد در سال و اجرای تمام نگهداری های (Maintenance)  که سازنده اعلام کرده است.بار متوسط مجاز خروجی در طول ۲۴ ساعت کارکرد نباید بیشتر از ۷۰ درصد توان ESP بیشتر شود. Emergency Standby Power (ESP) کارکرد ۵۰ ساعت در سال با ماکسیمم ۲۰۰ ساعت کارکرد در سال با بار متغیر.ضریب بار متغیر ۷۰ درصد بار توانESP  می باشد. اضافه بار امکان پذیر نمی باشد. در این توان قابلیت سنکرون با شبکه و یا دیزل ژنراتور های دیگر موجود نمی باشد.
            در ISO  تعریف نشده است Standby Power ۲۰۰ ساعت کارکرد در سال، با ۵۰۰ ساعت کارکرد در سال با لود متغییر. بار متوسط ۷۰ درصد توان Standby می باشد. اضافه بار امکان پذیر نمی باشد. در این توان قابلیت سنکرون با شبکه و یا دیزل ژنراتور های دیگر موجود نمی باشد.
Mission critical Standby ۲۰۰ ساعت کارکرد در سال، با ۵۰۰ ساعت کارکرد در سال با لود متغییر. بار متوسط ۸۵ درصد توان Standby می باشد.۱۰۰ درصد بارگیری برای ۵ درصد زمان کارکرد. در این توان قابلیت سنکرون با شبکه و یا دیزل ژنراتور های دیگر موجود نمی باشد. معمولا برای کاربرد در دیتا سنتر ها و بیمارستان ها می باشد.
Limited Time Running Power(LTP) ماکسیمم توان در شرایط کارکرد توافق شده. برای حالتی که دیزل ژنراتور قابلیت ۵۰۰ ساعت تحویل توان را در یک سال دارا می باشد. پروسه های نگهداری و تعمیرات باید بر اساس دستور العمل های سازنده باید انجام شود. Load Management Guidelines( Prime Power Rating) کنترل بار(Load Management)  کنترل عمدی بارها روی دیزل ژنراتور و یا شبکه می باشد که کمترین هرینه را داشته باشد. ماکسیمم ۵۰۰ ساعت کارکد برای بارهای متغیر در ۱ سال. ماکسیمم بار ۱۰۰ درصد می باشد. معمولا برای حالت های که پیک بار موجود می باشد و می خواهند این پیک حذف شود استفاده می شود.
Prime Running Power(PRP) ماکسیمم توان که دیزل ژنراتور قادر می باشد به صورت دائم برای یک بار متغیر و زمان نا محدود به صورت شرایط توافق شده تحویل دهد و پروسه های نگهداری و تعمیرات باید بر اساس دستور العمل های سازنده باید انجام شود. توان مجاز برای بار متوسط ۲۴ ساعت کارکرد نباید بیشتر از ۷۰ درصد توان PRP  شود. Prime Power ساعت کارکد نامحدود. ضریب بار متغیر ۷۰ درصد توان Prime Power می باشد.۱۰ درصد اضافه بار در هر ۱۲ ساعت کارکرد برای ۱ ساعت مجاز می باشد. تعداد ساعت اضافه بار نباید در سال بیشتر از ۲۵ ساعت شود. این اضافه بار مطابق استاندارد ISO 3046-1  موجود می باشد.
Continues Operating Power(COP) ماکسیمم توانی که  به صورت توافق شده دیزل ژنراتوربرای ساعت کار نامحدود می تواند به صورت دائم در حالی که یک بار ثابت را تغذیه می کند تحویل دهد. . پروسه های نگهداری و تعمیرات باید بر اساس دستور العمل های سازنده باید انجام شود. Continues Power زمان استفاده نامحدود. لود ثابت باید بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد توان دائم کار اعلام شده باشد. معمول استفاد به صورت ۱۰۰ درصد توان در ۱۰۰ درصد کارکرد می باشد. زمان اورهال بستگی به کارکرد بر اساس ISO 5828  و زمان کارکردی که که دیزل بالای ۷۰ درصد توان کار کرده است بستگی دارد.

 

در جدول ۱ مثال هایی از مقادیر توان نامی (KVA) برای دیزل ژنراتور های یک کمپانی بر اساس ناحیه کاری آن ها مشخص شده است . فزکانس برابر ۵۰ هرتز در نظر گرفته شده است.

جدول ۱- مثال توان دیزل ژنراتور بر اساس نوع کار
جدول ۱- مثال توان دیزل ژنراتور بر اساس نوع کار

همانطور که دیزل ژنراتور ها در شبکه ولتاژ پایین ایزوله بوده و دارای بارهای نامتقارن هستند ، نقطه خنثی سیم پیچی باید به صورت مستقیم زمین شود زیرا سیستم ارت و زمین باعث بهبود رفتار ژنراتور با این شکل از بارها می شود.

میزان مصرف سوخت دیزل ژنراتور 

این نمودار تخمین مصرف سوخت دیزل ژنراتور بر اساس اندازه ژنراتور و میزان توان ژنراتور در نظر گرفته شده است. لطفا توجه داشته باشید که این جدول به عنوان میزان سوخت دیزل ژنراتور در طول عمل می باشد و به صورت کاملا دقیق نمی باشد.

عوامل مختلفی که می تواند منجر به افزایش یا کاهش مقدار سوخت مصرفی شود.

روز = ۲۴ ساعت
هفته = ۲۴×۷
ماه = ۲۴×۷×۴٫۳ هفته یا ۳۰٫۱ روز در ماه

میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور
کیلوولت آمپر کیلووات ۱/۴ بار – گالن ۱/۲ بار – گالن ۳/۴ بار – گالن بار کامل – گالن
در هر ساعت روز هفته ماه در هر ساعت روز هفته ماه در هر ساعت روز هفته ماه در هر ساعت روز هفته ماه
۲۵ ۲۰ ۰٫۶ ۱۴ ۱۰۱ ۴۳۳ ۰٫۹ ۲۲ ۱۵۱ ۶۵۰ ۱٫۳ ۳۱ ۲۱۸ ۹۳۹ ۱٫۶ ۳۸ ۲۶۹ ۱,۱۵۶
۳۸ ۳۰ ۱٫۳ ۳۱ ۲۰۸ ۹۳۹ ۱٫۸ ۴۳ ۳۰۲ ۱,۳۰۰ ۲٫۴ ۵۸ ۴۰۳ ۱,۷۳۴ ۲٫۹ ۷۰ ۴۸۷ ۲,۰۹۵
۵۰ ۴۰ ۱٫۶ ۳۸ ۲۶۹ ۱,۱۵۶ ۲٫۳ ۵۵ ۳۸۶ ۱,۶۶۲ ۳٫۲ ۷۷ ۵۳۸ ۲,۳۱۲ ۴٫۰ ۹۶ ۶۷۲ ۲,۸۹۰
۷۵ ۶۰ ۱٫۸ ۴۳ ۳۰۲ ۱,۳۰۰ ۲٫۹ ۷۰ ۴۸۷ ۲,۰۹۵ ۳٫۸ ۹۱ ۶۳۸ ۲,۷۴۵ ۴٫۸ ۱۱۵ ۸۰۶ ۳,۴۶۸
۹۴ ۷۵ ۲٫۴ ۵۸ ۴۰۳ ۱,۷۳۴ ۳٫۴ ۸۲ ۵۷۱ ۲,۴۵۶ ۴٫۶ ۱۱۰ ۷۷۳ ۳,۳۲۳ ۶٫۱ ۱۴۶ ۱,۰۲۵ ۴,۴۰۷
۱۲۵ ۱۰۰ ۲٫۶ ۶۲ ۴۳۷ ۱,۸۷۸ ۴٫۱ ۹۸ ۶۸۹ ۲,۹۶۲ ۵٫۸ ۱۳۹ ۹۷۴ ۴,۱۹۰ ۷٫۴ ۱۷۸ ۱,۲۴۳ ۵,۳۴۶
۱۵۶ ۱۲۵ ۳٫۱ ۷۴ ۵۲۱ ۲,۲۳۹ ۵٫۰ ۱۲۰ ۸۴۰ ۳,۶۱۲ ۷٫۱ ۱۷۰ ۱,۱۹۳ ۵,۱۲۹ ۹٫۱ ۲۱۸ ۱,۵۲۹ ۶,۵۷۴
۱۶۸ ۱۳۵ ۳٫۳ ۷۹ ۵۵۴ ۲,۳۸۴ ۵٫۴ ۱۳۰ ۹۰۷ ۳,۹۰۱ ۷٫۶ ۱۸۲ ۱,۲۷۷ ۵,۴۹۰ ۹٫۸ ۲۳۵ ۱,۶۴۶ ۷,۰۸۰
۱۸۸ ۱۵۰ ۳٫۶ ۸۶ ۶۰۵ ۲,۶۰۱ ۵٫۹ ۱۴۲ ۹۹۱ ۴,۲۶۲ ۸٫۴ ۲۰۲ ۱,۴۱۱ ۶,۰۶۸ ۱۰٫۹ ۲۶۲ ۱,۸۳۱ ۷,۸۷۴
۲۱۹ ۱۷۵ ۴٫۱ ۹۸ ۶۸۹ ۲,۹۶۲ ۶٫۸ ۱۶۳ ۱,۱۴۲ ۴,۹۱۲ ۹٫۷ ۲۳۳ ۱,۶۳۰ ۷,۰۰۷ ۱۲٫۷ ۳۰۵ ۲,۱۳۴ ۹,۱۷۴
۲۵۰ ۲۰۰ ۴٫۷ ۱۱۳ ۷۹۰ ۳,۳۹۵ ۷٫۷ ۱۸۵ ۱,۲۹۴ ۵,۵۶۲ ۱۱٫۰ ۲۶۴ ۱,۸۴۸ ۷,۹۴۶ ۱۴٫۴ ۳۴۶ ۲,۴۱۹ ۱۰,۴۰۳
۲۸۸ ۲۳۰ ۵٫۳ ۱۲۷ ۸۹۰ ۳,۸۲۹ ۸٫۸ ۲۱۱ ۱,۴۷۸ ۶,۳۵۷ ۱۲٫۵ ۳۰۰ ۲,۱۰۰ ۹,۰۳۰ ۱۶٫۶ ۳۹۸ ۲,۷۸۹ ۱۱,۹۹۲
۳۱۳ ۲۵۰ ۵٫۷ ۱۳۷ ۶۵۸ ۴,۱۱۸ ۹٫۵ ۲۲۸ ۱,۵۹۶ ۶,۸۶۳ ۱۳٫۶ ۳۲۶ ۲,۲۸۵ ۹,۸۲۵ ۱۸٫۰ ۴۳۲ ۳,۰۲۴ ۱۳,۰۰۳
۳۷۵ ۳۰۰ ۶٫۸ ۱۶۳ ۱,۱۴۲ ۴,۹۱۲ ۱۱٫۳ ۲۷۱ ۱,۸۹۸ ۸,۱۶۳ ۱۶٫۱ ۳۸۶ ۲,۷۰۵ ۱۱,۶۳۱ ۲۱٫۵ ۵۱۶ ۳,۶۱۲ ۱۵,۵۳۲
۴۳۸ ۳۵۰ ۷٫۹ ۱۹۰ ۱,۳۲۷ ۵,۷۰۷ ۱۳٫۱ ۳۱۴ ۲,۲۰۱ ۹,۴۶۳ ۱۸٫۷ ۴۴۹ ۳,۱۴۲ ۱۳,۵۰۹ ۲۵٫۱ ۶۰۲ ۴,۲۱۷ ۱۸,۱۳۲
۵۰۰ ۴۰۰ ۸٫۹ ۲۱۴ ۱,۴۹۵ ۶,۴۲۹ ۱۴٫۹ ۳۵۸ ۲,۵۰۳ ۱۰,۷۶۴ ۲۱٫۳ ۵۱۱ ۳,۵۷۸ ۱۵,۳۸۷ ۲۸٫۶ ۶۸۶ ۴,۸۰۵ ۲۰,۶۶۱
۶۲۵ ۵۰۰ ۱۱٫۰ ۲۶۴ ۱,۸۴۸ ۷,۹۴۶ ۱۸٫۵ ۴۴۴ ۳,۱۰۸ ۱۳,۳۶۴ ۲۶٫۴ ۶۳۴ ۴,۴۳۵ ۱۹,۰۷۱ ۳۵٫۷ ۸۵۷ ۵,۹۹۸ ۲۵,۷۹۰
۷۵۰ ۶۰۰ ۱۳٫۲ ۳۱۷ ۲,۲۱۸ ۹,۵۳۶ ۲۲٫۰ ۵۲۸ ۳,۶۹۶ ۱۵,۸۹۳ ۳۱٫۵ ۷۵۶ ۵,۲۹۲ ۲۲,۷۵۶ ۴۲٫۸ ۱,۰۲۷ ۷,۱۹۰ ۳۰,۹۱۹
۹۳۸ ۷۵۰ ۱۶٫۳ ۳۹۱ ۲,۷۳۸ ۱۱,۷۷۵ ۲۷٫۴ ۶۵۸ ۴,۶۰۳ ۱۹,۷۹۴ ۳۹٫۳ ۹۴۳ ۶,۶۰۲ ۲۸,۳۹۰ ۵۳٫۴ ۱,۲۸۲ ۸,۹۷۱ ۳۸,۵۷۶
۱۲۵۰ ۱۰۰۰ ۲۱٫۶ ۵۱۸ ۳,۶۲۹ ۱۵,۶۰۴ ۳۶٫۴ ۸۷۴ ۶,۱۱۵ ۲۶,۲۹۵ ۵۲٫۱ ۱,۲۵۰ ۸,۷۵۳ ۳۷,۶۳۷ ۷۱٫۱ ۱,۷۰۶ ۱۱,۹۴۵ ۵۱,۳۶۳
۱۵۶۳ ۱۲۵۰ ۲۶٫۹ ۶۴۶ ۴,۵۱۹ ۱۹,۴۳۳ ۴۵٫۳ ۱,۰۸۷ ۷,۶۱۰ ۳۲,۷۲۵ ۶۵٫۰ ۱,۵۶۰ ۱۰,۹۲۰ ۴۶,۹۵۶ ۸۸٫۸ ۲,۱۳۱ ۱۴,۹۱۸ ۶۴,۱۴۹
۱۸۷۵ ۱۵۰۰ ۳۲٫۲ ۷۷۳ ۵,۴۱۰ ۲۳,۲۶۱ ۵۴٫۳ ۱,۳۰۳ ۹,۱۲۲ ۳۹,۲۲۶ ۷۷٫۸ ۱,۸۶۷ ۱۳,۰۷۰ ۵۶,۲۰۳ ۱۰۶٫۵ ۲,۵۵۶ ۱۷,۸۹۲ ۷۶,۹۳۶
۲۱۸۸ ۱۷۵۰ ۳۷٫۵ ۹۰۰ ۶,۳۰۰ ۲۷,۰۹۰ ۶۳٫۲ ۱,۵۱۷ ۱۰,۶۱۸ ۴۵,۶۵۶ ۹۰٫۷ ۲,۱۷۷ ۱۵,۲۳۸ ۶۵,۵۲۲ ۱۲۴٫۲ ۲,۹۸۱ ۲۰,۸۶۶ ۸۹,۷۲۲
۲۵۰۰ ۲۰۰۰ ۴۲٫۸ ۱,۰۲۷ ۷,۱۹۰ ۳۰,۹۱۹ ۷۲٫۲ ۱,۷۳۳ ۱۲,۱۳۰ ۵۲,۱۵۷ ۱۰۳٫۵ ۲,۴۸۴ ۱۷,۳۸۸ ۷۴,۷۶۸ ۱۴۱٫۹ ۳,۴۰۶ ۲۳,۸۳۹ ۱۰۲,۵۰۹
۲۸۱۲ ۲۲۵۰ ۴۸٫۱ ۱,۱۵۴ ۸,۰۸۱ ۳۴,۷۴۷ ۸۱٫۱ ۱,۹۴۶ ۱۳,۶۲۵ ۵۸,۵۸۷ ۱۱۶٫۴ ۲,۷۹۴ ۱۹,۵۵۵ ۸۴,۰۸۷ ۱۵۹٫۰ ۳,۸۱۶ ۲۶,۷۱۲ ۱۱۴,۸۶۲

انتخاب درست سایز دیزل ژنراتور در زمان فروش

دیزل ژنراتورها را می‌توان در بار زیاد استفاده کردتا ۸۰ تا ۹۰ درصد ظرفیتش. کار کردن دیزل در این شرایط مطمئن می سازد که فشار احتراقی مناسب برای نگه داشتن پیستون در جایگاهش وجود دارد و در نتیجه افزایش عمر دیزل بیمه می‌شود. استفاده از دیزل ژنراتور در بار زیاد به معنی این نیست که از آن از ظرفیتش بیشتر بارگیری شود. یک فرض وجود دارد که هر چی بیشتر از دیزل بارگیری شود برای نگهداری دیزل ژنراتور مناسب تر است که این کاملا اشتباه است. در واقع بار گیری بیشتر از ظرفیت دیزل ژنراتور باعث کاهش شدید عمر دیزل ژنراتور می‌شود. داشتن بار بیشتر از ظرفیت روی دیزل ژننراتور باعث بیش از حد کا کردن دیزل می‌شود. نه فقط دیزل ژنراتور، هر ماشینی دیزل یا ماشین دیگر اگر از ظرفیتش بیشتر بارگیری شود باعث گرم شدن و آسیب رساندن‌ آن می‌شود. در مقابل بار کم روی دیزل ژنراتور چندین مشکل دیگر ایجاد می‌کند. دیزل ژنراتورها در حالت پرایم یا استندبای معمولا برای بار ۵۰٪ تا ۸۵٪ ظرفیتشان طراحی شده‌اند. و برای حالت دائم کار برای ۷۰٪ تا ‍۱۰۰٪ درصد بار طراحی شده اند. و اگر دیزل ژنراتورها زیر بار ۳۰٪ درصد ظرفیتشان کار کنند، باعث وارد شدن گازوییل احتراق نشده به سیستم اگزوز دیزل می گردد(wet stacking). در واقع از اگزور روغن سیاه شروع به چکیدن می کند و این به خاطر این که دیزل به دما و فشار حداقلی مناسب نرسیده است ایجاد می‌گردد. وقتی روغن از گزوز می چکد این نشان دهنده‌ی این است که دیزل در حالت کم باری کار می‌کند. و اگر در دوره‌ی طولانی در این شرایط کار کند باعث موارد زیر می گردد:

 • از دست دادن توان
 • کاکرد ناصحیح و ضعیف
 • فرسودگی سریع
 • خوردگی محفظه‌ی سیلندر

تمام موارد بالا تاثیر منفی در عمر دیزل ژنراتور دارد سایز کردن دقیق دیزل ژنراتور  و ژنراتور گازی در زمان فروش مهم است و سایزینگ اشتباه برای عمر دیزل ژنراتور مخرب است. تا چقدر عمر دیزل ژنراتور کاهش می‌یابد بستگی به مقدار کارکرد با بار زیاد و یا بار کم دارد. بهترین سایزینگ زمانی برای شما مناسب است که که کاهش ناگهانی ولتاژ و فرکانس در بار لحظه‌ای و همچنین زمان برگشت به حالت فرکانس و ولتاژ نرمال را در نظر بگیرید. اگر نیاز به سایزینگ دیزل ژنراتور دارید با ما تماس بگیرید تا برای شما انجام دهیم

ساختار و اجزای دیزل ژنراتور

ملاحظات عمومی:

اجزای اصلی یک مجموعه ژنراتور عبارت است از :

 • موتور(دیزلی یا گازی)
 • ژنراتور
 • مونتاژ اصلی یا همان شاسی
 • باتری استارت و شارژر
 • سیستم روغن کاری
 • سیستم خنک کننده از جمله رادیاتور
 • سیستم سوخت رسانی
 • تنظیم کننده ولتاژ
 • لوله اگزوز و صدا خفه کن
 • پنل پایش و کنترل
شکل ۱- تجهیزات اصلی دیزل ژنراتور
شکل ۱- تجهیزات اصلی دیزل ژنراتور

موتور :

موتور می بایست بر اساس استاندارد ISO3046 انتخاب شود و یک ماشین احتراق داخلی است که معمولا از طریق سوخت دیزل تغذیه می شود( مدل سوخت گاز نیز موجود می باشد). توان موتور باید با توان نامی ژنراتور متناسب باشد.

اجزای اصلی موتور عبارت است از :

 • گاورنر الکترونیکی سرعت با درصد تغییرات به اندازه ۲۵±
 • کنترل شتاب و اهرم قطع و وصل
 • حلقه فولادی(شاسی) استاندارد برای ایجاد اتصال سفت و سخت با سیستم کوپلینگ ژنراتور
 • فلاویل و اتصال الاستیک برای ارتباط با ژنراتور

موتور باید حداقل برای ۸ ساعت به صورت بار کامل کار کند و پس از آن می تواند به مدت ۱ ساعت تا بیشتر از ۱۰ درصد بار نامی را در دمایی پایین تر از دمای مشخص شده کار کند. موتور باید راه انداز الکترونکی داشته باشد تا زمان راه اندازی بیش از ۱۰ ثانیه نشود.

خنک کردن موتور می تواند توسط چرخش آب و هوا در فضای رادیاتور صورت بگیرد. به منظور بهبود راه اندازی موتور باید یک سیستم پیش گرمایش هوا (معمولا مقاومت) سیستم روغن، آب یا احتراق برای آن در نظر گرفت

ژنراتور :

ژنراتور از مدل سنکرون ، یک و یا سه فاز ، خود تحریک و همراه با سیستم تنظیم و تهویه می باشد. سیستم تهویه برای ژنراتور باید به صورت توربین کواکسیال شفتی باشد.

فروش دیزل ژنراتور

فروش ژنراتور گازی

مشخصات اصلی ژنراتور عبارت اند از :

 • ولتاژ نامی : ۲۳۰ ولت ( ژنراتور های تک فاز ) ؛ ۲۳۰/۴۰۰ ولت ( ژنراتورهای سه فاز)
 • فرکانس نامی : ۵۰ و یا ۶۰ هرتز
 • توان نامی : بستگی به حالت عملکردی دارد
 • ضریب توان : معمولا ۰٫۸
 • کلاس عایق بندی : معمولا H

کلاس عایق بندی بر اساس استاندارد IEC 60085 شکل گرفته است که به معنای حداکثر دمایی است که سیم بندی می تواند آن را تحمل کند زیرا درجه حرارت اغلب عامل اصلی است که به پیری موارد سرعت می بخشد.در جدول ۲ کلاس های عایق بندی برای ژنراتور مشخص شده است:

شکل ۲- کلاس عایقی ژنراتور
شکل ۲- کلاس عایقی ژنراتور

مشخصات دیگر ژنراتور باید به شکل زیر در نظر گرفته شود :

 • جلوگیری از تداخلات رادیویی
 • تنظیم ولتاژ : ۱٫۵± برای حالت بی باری و بار کامل ، ضریب توان بین ۰٫۸ و ۱ ؛ و تغییرات سرعت در بازه ۴٫۵ ±
 • توانایی بازگردانی ولتاژ تا ۳% ولتاژ نامی در ۳ ثانیه زمانی که در ضریب توان ۰٫۸ بار کامل به صورت ناگهانی اعمال می شود.
 • قابلیت تحمل جریان اتصال کوتاه تا ۳۰۰ % جریان نامی به مدت ۵ ثانیه و قبل از عملکرد رله های محافظتی

نکات مهم در انتخاب یک ژنراتور برای دیزل ژنراتور فروش

 1. محفظه فلزی در مقابل محفظه پلاستیکی: طرح تمام فلزی تضمین دوام ژنراتور است. بدنه پلاستیکی ژنراتور در معرض قطعات متحرک دینام می باشد که با گذشت زمان و باعث افزایش ساییدگی و پارگی می شود. این موضوع بسیار خطرناک است.
 2. طراحی بدون جاروبک: دینام که جاروبک استفاده می کند، نیاز به نگهداری کمتر و همچنین تولید برق بهتری نیز دارد.

۳٫ سیستم سوخت دیزل ژنراتور و نکاتی که در زمان فروش باید توجه کرد

مخزن سوخت معمولا دارای ظرفیت کافی برای روشن نگه داشتن دیزل ژنراتور برای ۶ تا ۸ ساعت به طور متوسط است. در مورد دیزل ژنراتور کوچک، مخزن سوخت، بخشی از پایه شاسی دیزل ژنراتور است یا در بالای قاب دیزل ژنراتور نصب شده است. برای استفاده از دیزل ژنراتور در زمینه تجاری، ممکن است به احداث و نصب یک مخزن سوخت خارجی در کنار دیزل ژنراتور منجر گرد.

ویژگی های مشترک از سیستم سوخت دیزل ژنراتور

اتصال به لوله از مخزن سوخت به موتور دیزل ژنراتور: خط عرضه هدایت سوخت از مخزن به موتور و خط بازگشت هدایت سوخت از موتور به مخزن.
لوله تهویه برای مخزن سوخت: مخزن سوخت دارای لوله تهویه است که در هنگام پر کردن مجدد و زه کشی از تانکر برای جلوگیری از فشار یا خلاء می باشد.

اتصال سرریز از مخزن سوخت به لوله تخلیه

پمپ سوخت: جهت نقل و انتقال سوخت از مخزن اصلی به مخزن فعلی به کار برده می شود .پمپ سوخت به طور معمول الکتریکی اداره می شود.
جداساز سوخت / صافی بنزین: این فیلتر سوخت مایع برای حفاظت از اجزای دیگر دیزل ژنراتور از خوردگی و آلودگی است.
تزریق کننده سوخت: این بخش تنظیم کننده سوخت مایع و مقدار اسپری مورد نیاز به محفظه احتراق موتور می باشد.
هشدار: هنگام پر کردن مخزن سوخت، از تماس بین نازل و مخزن سوخت اطمینان حاصل نمایید که مانع از جرقه شود.

۴٫ رگولاتور ولتاژ

همانطور که از نام این بخش پیداست، جهت تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور است. مکانیسم زیر برای هر یک از مولفه ها نقش موثری در روند تنظیم ولتاژ را دارا می باشد.

 1. رگولاتور ولتاژ: تبدیل ولتاژ AC به جریان DC، تنظیم کننده ولتاژ جهت اینکه یک بخش کوچک از خروجی ژنراتور ولتاژ AC و تبدیل آن را به جریان DC تبدیل نماید.
 2. سیم پیچ تحریک (Exciter Windings): تبدیل جریان DC به AC کنونی – سیم پیچ تحریک در حال حاضر عملکرد شبیه به سیم پیچ های استاتور اولیه و کوچک، در تولید جریان AC نقش دارد. سیم پیچ تحریک به واحدهای شناخته شده به یکسو کننده دوار متصل شده است.
 3. دوار یکسو کننده ها: تبدیل کنونی به جریان AC به DC – جریان AC تولید شده توسط سیم پیچ های تحریک و تبدیل آن به جریان DC را اصلاح می نماید. این جریان DC تغذیه روتور/ آرماتور گشته که به ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوارد بر روتور / آرماتور می گردد.
 4. روتور / آرماتور: تبدیل جریان DC به ولتاژ AC، روتور / آرماتور در حال حاضر باعث افزایش ولتاژ AC در سراسر سیم پیچ های استاتور ژنراتور می شود که در حال حاضر به عنوان یک افزایش دهنده ولتاژ خروجی AC می باشد.

۵٫ سیستم های خنک کننده و اگزوز

سیستم خنک کننده

استفاده مداوم از دیزل ژنراتور بعد از فروش باعث می شود اجزای مختلف آن داغ شود. ضروری است که خنک کننده و سیستم تهویه، گرمای حاصل دیزل ژنراتور را به خارج هدایت نماید.
آب گاهی اوقات به عنوان مایع خنک کننده برای دیزل ژنراتور استفاده می شود، اما این عمدتا محدود به شرایط خاص است مانند دیزل ژنراتور های کوچک در کاربرد های کم ظرفیت و یا واحد بسیار بزرگ بیش از ۲۲۵۰ کیلو وات و بالاتر. گاهی اوقات از هیدروژن به عنوان خنک کننده سیم پیچ های استاتور برای دیزل ژنراتور های بزرگتر استفاده می شود. هیدروژن در جذب گرما بهتر از سایر ماده های سرد کننده عمل می نماید.
بررسی سطح مایع خنک کننده برای دیزل ژنراتور به صورت روزانه ضروری است. سیستم خنک کننده و پمپ آب باید بعد از هر ۶۰۰ ساعت و فیلتر هوایی باید پس هر ۲۴۰۰ ساعت کار دیزل ژنراتور تمیز گردد. دیزل ژنراتور باید در یک فضای باز و دارای تهویه نگهداری شود. فضای استاندارد حداقل ۳ فوت از همه طرف دیزل ژنراتور با در نظر گرفتن جریان آزاد هوا.

سیستم اگزوز

دود اگزوز ساطع شده از یک دیزل ژنراتور حاوی مواد بسیار سمی است و باید به درستی مدیریت شود. از این رو، ضروری است که نصب یک سیستم اگزوز کافی برای گازهای خروجی از اگزوز ترتیب داد.
لوله های اگزوز معمولا از چدن، آهن نرم بدست می آوردند، و یا فولاد ساخته شده است. لوله های اگزوز معمولا به موتور دیزل با یک اتصال دهنده انعطاف پذیر وصل گشته و انتها اگزوز دیزل ژنراتور در خارج از منزل امتداد می یابد. شما باید اطمینان داشته باشید که سیستم اگزوز دیزل ژنراتور خود را به تجهیزات دیگر متصل نیست.

۶٫ سیستم های روانکاری دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور شامل بسیار زیادی از قطعات متحرک است، جهت افزایش طول عمر قطعات و اطمینان از عمل صحیح دیزل زنراتور از سیستم روانکاو مراقبت نمود. باید سطح روغن در مخزن روانکاو هر ۸ ساعت از کار دیزل ژنراتور چک شود. شما همچنین باید مراقب هر نشتی از روان کننده ها باشید و همچنین تعویض روغن هر ۵۰۰ ساعت عملیات دیزل ژنراتور می باشد.

 

۷٫ شارژر باتری

شارژ باتری توسط در زمان فروش دیزل ژنراتور می بایست با دقت بسیار بالا و متناسب با ولتاژ آن صورت پذیرد. اگر عقربه ولتاژ بسیار پایین است، باتری ها تحت شارژ می باشند. اگر عقربه ولتاژ شناور بسیار زیاد باشد، عمر باتری را کوتاه می کند. شارژرهای باتری معمولا از فولاد ضد زنگ جهت جلوگیری از خوردگی ساخته شده است. ولتاژ DC خروجی شارژر باتری در ۲٫۳۳ ولت برای هر سلول است، که ولتاژ سنج دقیق برای باتری های اسید سرب است. شارژر باتری جدا DC با ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور در ارتباط است.

۸٫ کنترل پنل دیزل ژنراتور  فروش

این رابط کاربری دیزل ژنراتور است که در زمان فروش باید به آن توجه کرد  و شامل ابزار های مدیریت و کنترل از جمله پریز برق و کنترل ولتاژ است. تولید کنندگان مختلف دیزل ژنراتور پانل کنترل های متنوع برای کنترل آسان دیزل ژنراتور تولید می کنند که برخی از این موارد در زیر ذکر شده است.

 • تنظیمات روشن و خاموش دیزل ژنراتور: پانل های کنترل خودکار شروع به طور خودکار دیزل ژنراتور را در هنگام قطع برق فعال می سازد.
 • موتور سنج: ابزار های اندازه گیری پارامتر های موتور دیزلی را نشان می دهد. پارامترهای مهم از قبیل فشار روغن، درجه حرارت مایع خنک کننده، ولتاژ باتری، سرعت چرخش موتور دیزل، و مدت زمان روشن بودن. اندازه گیری ثابت و نظارت بر این پارامترها به شما این امکان را می دهد هنگام عبور از سطح استاندار دیزل ژنراتور خاموش شود.
 • ژنراتور سنج: همچنین دارای کنترل پنل ژنراتور برای اندازه گیری جریان خروجی و ولتاژ و فرکانس دیزل ژنراتور
 • کنترل های دیگر: فاز سوئیچ انتخابگر، سوئیچ فرکانس و کنترل موتور سوئیچ (حالت خودکار)

فروش دیزل ژنراتور

فروش ژنراتور گازی

۹٫ شاسی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور، قابل حمل یا ثابت می باشد، در حالت کلی تمامی تجهیزات بالا بر روی سکو یا همان شاسی قرار می گیرد.

اجزا و سیستم های دیگر

قالب مونتاژ موتور و ژنراتور  ( و منبع ذخیره روزانه سوخت) معمولا با پروفیل فولادی استاندارد ، جوش الکتریکی ایجاد شده و خاصیت ضد لرزش دارند. این پروفیل ها باید به شکلی محاسبه شوند تا نوسانات عمودی حدود ۷ هرتز را تحمل کنند.

باتری راه انداز از نوع اسید سرب است و به شارژر متصل می شود تا باعث نگه داری شارژ باتری شود و در پنل پایش و کنترل نصب می شود.

لوله های خروجی باید یک صداخفه کن داشته باشد ( شکل ۲ ) و راه ارتباطی بین خروجی موتور و لوله های خروجی می بایست منعطف باشد. هر دو این موارد باید توسط پشم شیشه ای پوشیده شده با ورق آلومینیوم ایزوله شوند.

"نحوه

سیستم سوخت رسانی شامل منبع ذخیره روزانه ( با شاخص سطح سوخت و کلیدهای سطح پایین و بالا ) و باید چنین ظرفیتی داشته باشد که مجموعه ژنراتور را در طول زمان معین نسبت به سوخت رسانی اطمینان دهد.

این سیستم همچنین ممکن است شامل یک مخزن سوخت دیزل شود که به صورت دستی و یا الکتریکی پمپ های انتقال از مخزن روزانه را فعال کند.

پنل پایش و کنترل

تجهیزلت زیر بایستی در این قسمت نصب شوند :

 • تجهیزات اندازه گیری ( آمپرمتر ، ولت متر ، فرکانس سنج )
 • تجهیزان پایش و کنترل : دکمه های استارت و استپ، دماسنج آب و پایش روغن
 • کلیدهای کنترلی ۴ وضعیته : اتوماتیک / دستی / تست / خارج از سرویس
 • سیستم اتوماسیون مجموعه قطع و وصل ژنراتور
 • کلیدهای قطع برای محافظت از ژنراتور
 • سیستم قطع اضطراری برای موتور
 • شارژر باتری
 • تجهیزات پایش و کنترل برای تمام اجزای جانبی مجموعه ژنراتور

فروش دیزل ژنراتور – ژنراتور گازی

روند نصب دیزل ژنراتور بعد از فروش

این مجموعه معمولا در داخل تاسیسات و اتاقی مشخص نصب می شود که باید دارای ورودی و خروجی مشبک محاسبه شده برای اطمینان از جریان هوا مورد نیاز برای خنک کردن تجهیزات ، باشد.

دریچه خروجی هوا بایستی در برابر دیزل ژنراتور نصب شود و به خروج آسان هوا از این مجموعه کمک می کند. در شرایطی که ممکن است جریان هوای مورد نیاز برای خنک کردن ژنراتورها فراهم نشود، لازم است رادیاتور جدا از موتور نصب شود.

در این شرایط مجموعه خنک کنندگی ژنراتور از طریق آب تازه که در یک مدار بسته می چرخد عمل خواهد کرد و برای این موضوع از یک پمپ مرکزی استفاده می شود. دما از لحاظ مقدار کنترل می شود و اتلاف حرارت توسط رادیاتور نصب شده در مدار اولیه و فن به دست می آید. رادیاتور باید سطح سر و صدایی کم داشته باشد و ضد ارتعاش باشد.

شکل ۳ نشانگر مثالی است که صحبت های فوق را تشریح می کند

"رادیاتور

اگر سطح ایجاد صدای این مجموعه بیش از حد خاصی باشد این مجموعه بیرون از تاسیسات نصب خواهد شد. مجموعه ژنراتور باید داخل محفظه نصب شود، همانطور که در شکل ۴ نشان داده شده است.

"کانوپی

 

 

فاکتورهایی که باید در زمان انتخاب باطری دیزل ژنراتور در زمان فروش در نظر بگیریم

باطری دیزل ژنراتور بدون بحث یکی از مهم‌ترین اجزای دیزل ژنراتور است ولی معمولاً آن را دست‌کم می‌گیرند و کمتر به آن اهمیت می‌دهند. بدون باطری حتی دیزل ژنراتور شما نمی‌تواند روشن شود و توان موردنیاز شمارا در حالت اضطراری نمی‌تواند تأمین شود. باطری مناسب را بر اساس شرایط زیر انتخاب کنید:

 • مطمئن شوید که باطری برای کاربری شما مناسب است. دمای محیط، توان موردنیاز برای استارت دیزل، و پیشنهاد‌های سازنده را در انتخاب باطری در نظر بگیرید.
 • باطری که در حال حاضر نصب‌شده است را با معیارهای سازنده مقایسه کنید. باطری که از سایز پیشنهادی سازنده بزرگ‌تر است مناسب است.
 • طول عمر باطری را، قیمت و جریان دهی و گارانتی آن را مقایسه کنید و بهترین باطری را انتخاب کنید.
 • موجود بودن باطری در محدوده‌ی شما برای جایگزینی در صورت خرابی

همچنین پیشنهاد می‌شود در زمستان برای راه اندازی راحت تر دیزل ژنراتور دمای اتاق دیزل ژنراتور را حدود ۱۰ الی ۲۰ درجه نگه دارید. برای دیزل گرم کن آب نصب کنید تا جریان کمتر باطری برای راه اندازی نیاز باشد. نوع روغن هم در استارت تاثیر گذار است. سعی کنید دمای باطری مناسب باشد زیرا دمای پایین آمپر دهی باطری را شدیدا کم می‌کند

سیم کشی و اتصال ژنراتور قابل حمل

شما می توانید با استفاده از سه روش اینجا یک ژنراتور قابل حمل را به سیستم تغذیه خانگی وصل کنید.

HV : بالاتر از ۶۰ کیلوولت ، MV : مابین ۱ کیلوولت و ۴۹٫۵ کیلوولت ، LV : کمتر از یک کیلو ولت.

IEC : کمیسیون بین المللی برق

در آینده ما از کلمه مجموعه ژنراتورهای استفاده خواهیم کرد تا به مجموعه ژنراتورهای اضطراری دیزلی LV اشاره کنیم.

ISO: سازمان جهانی استاندارد

eKW: توان اکتیو الکتریکی

cosϴ : ضریب توان

انتخاب درست سایز دیزل ژنراتور برای فروش 

دیزل ژنراتورها را می‌توان در بار زیاد استفاده کردتا ۸۰ تا ۹۰ درصد ظرفیتش. کار کردن دیزل در این شرایط مطمئن می سازد که فشار احتراقی مناسب برای نگه داشتن پیستون در جایگاهش وجود دارد و در نتیجه افزایش عمر دیزل بیمه می‌شود. استفاده از دیزل ژنراتور در بار زیاد به معنی این نیست که از آن از ظرفیتش بیشتر بارگیری شود. یک فرض وجود دارد که هر چی بیشتر از دیزل بارگیری شود برای نگهداری دیزل ژنراتور مناسب تر است که این کاملا اشتباه است. در واقع بار گیری بیشتر از ظرفیت دیزل ژنراتور باعث کاهش شدید عمر دیزل ژنراتور می‌شود. داشتن بار بیشتر از ظرفیت روی دیزل ژننراتور باعث بیش از حد کا کردن دیزل می‌شود. نه فقط دیزل ژنراتور، هر ماشینی دیزل یا ماشین دیگر اگر از ظرفیتش بیشتر بارگیری شود باعث گرم شدن و آسیب رساندن‌ آن می‌شود. در مقابل بار کم روی دیزل ژنراتور چندین مشکل دیگر ایجاد می‌کند. دیزل ژنراتورها در حالت پرایم یا استندبای معمولا برای بار ۵۰٪ تا ۸۵٪ ظرفیتشان طراحی شده‌اند. و برای حالت دائم کار برای ۷۰٪ تا ‍۱۰۰٪ درصد بار طراحی شده اند. و اگر دیزل ژنراتورها زیر بار ۳۰٪ درصد ظرفیتشان کار کنند، باعث وارد شدن گازوییل احتراق نشده به سیستم اگزوز دیزل می گردد(wet stacking). در واقع از اگزور روغن سیاه شروع به چکیدن می کند و این به خاطر این که دیزل به دما و فشار حداقلی مناسب نرسیده است ایجاد می‌گردد. وقتی روغن از گزوز می چکد این نشان دهنده‌ی این است که دیزل در حالت کم باری کار می‌کند. و اگر در دوره‌ی طولانی در این شرایط کار کند باعث موارد زیر می گردد:

 • از دست دادن توان
 • کاکرد ناصحیح و ضعیف
 • فرسودگی سریع
 • خوردگی محفظه‌ی سیلندر

تمام موارد بالا تاثیر منفی در عمر دیزل ژنراتور دارد سایز کردن دقیق دیزل ژنراتور مهم است و سایزینگ اشتباه برای عمر دیزل ژنراتور مخرب است. تا چقدر عمر دیزل ژنراتور کاهش می‌یابد بستگی به مقدار کارکرد با بار زیاد و یا بار کم دارد. بهترین سایزینگ زمانی برای شما مناسب است که که کاهش ناگهانی ولتاژ و فرکانس در بار لحظه‌ای و همچنین زمان برگشت به حالت فرکانس و ولتاژ نرمال را در نظر بگیرید. اگر نیاز به سایزینگ دیزل ژنراتور دارید با ما تماس بگیرید تا برای شما انجام دهیم

 

مقاله زبان اصلی:

Diesel generator

 

مقاله مرتبط:

تعمیر دیزل ژنراتور کاترپیلار – تعمیر دیزل کاترپیلار – عیب یابی دیزل ژنراتور کاترپیلار
novin-admin
ارسال دیدگاه