روش نگهداری سیستم روغن دیزل ژنراتور

روغن دیزل ژنراتور

روش نگهداری سیستم روغن دیزل ژنراتور

به منظور کارکرد عادی دستگاه دیزل ژنراتور، نیاز است تا به آیتم‌های زیر توجه کنیم:
1-انتخاب یک روغن مناسب

به طورکلی، هر راهنمای موتور دیزل نوع خاصی از روغن را برای موتور دیزل پیشنهاد می کند.

اگر نتوانیم همان نوع روغن را خریداری کنیم می توانیم برندهای مشابه روغن را بخریم.

به یاد داشته باشید که از روغن متفاوت استفاده نکنید.

2-در زمان استفاده از دیزل ژنراتور، کیفیت روغن موتور را چک کنید.

الف) هنگامی که موتور گرم می‌شود ناخالصی‌های مکانیکی در روغن موتور را چک کنید،

میله اندازه‌گیری روغن را برای بررسی خارج کنید.

اگر ذرات ریز روی آن وجود دارند یا خط معیار را نمی توان به وضوح دید یعنی ناخالص‌های زیادی در روغن وجود دارد.

روغن باید تعویض شده و فیلتر روغن تمیز شود.

ب) برای بررسی ویسکوزیته روغن، معمولاً از پیچاندن روغن روی انگشت استفاده می‌شود. اگر احساس چسبندگی و کشش داشتید نشان می دهد که ویسکوزیته روغن مناسب است درغیراین‌صورت به این معنی است که ویسکوزیته روغن کافی نیست. روش بررسی دقیق این است که از ویسکومتر برای اندازه‌گیری استفاده کنیم.

3-مقدار روغن باید مناسب باشد.

سطح روغن را قبل از هر استارت چک کنید تا اطمینان حاصل شود که سطح روغن در محدوده تعیین شده است. هنگامی که سطح روغن بسیار پایین است باعث آسیب رسیدن به بوش سیلندر می شود . روغن موتور باید به موقع اضافه شود و سطح روغن باید در محدوده مشخص شده باشد. هنگامی که سطح روغن بسیار بالا باشد باعث می شود روغن به آسانی وارد سیلندر شده و محفظه احتراق دچار رسوب کربنی شده، رینگ پیستون می‌چسبد و دود آبی از آن خارج می‌شود. در این موقع، بررسی کنید که آیا نشتی سوخت و آب در روغن موتور وجود دارد یا خیر، علت را پیدا کنید، برطرف کرده و روغن را تعویض کنید.

4-فشار روغن باید به درستی تنظیم شود.

هر نوع موتور دیزل فشار روغن معین خود را دارد. هنگامی که موتور با سرعت نامی یا سرعت متوسط کار می کند، فشار روغن باید به مقدار مشخص شده در 1 دقیقه برسد درغیر این صورت باید علت پیدا شود. به‌طور کلی دیزل ژنراتور پیچ تنظیم فشار دارد، می توانیم مطابق با مشخصه‌های مختلف تنظیم کنیم.

5-سیستم روانکاری را تمیز کنید و روغن را مرتباً تعویض کنید.

الف) فیلتر روغن به طور مرتب عوض شود؛

حوضچه روغن و لوله های عبور روغن در هنگام تعویض روغن بیرون می‌آیند.

ب) روش تمیزکاری:

روغن موتور را هنگامی که موتور داغ است تخلیه کنید تا ناخالص‌های موجود در سینی روغن، لوله های عبور روغن و فیلتر روغن تا جایی که ممکن است برداشته شود. روغن مخلوط (15تا20 درصد کروسن یا روغن دیزل: روغن موتور 9:1) در سینی روغن بریزید، مقدار مناسب 60 تا 70 درصد ظرفیت سیستم روانکاری است، موتور دیزل را در سرعت پایین برای 5 تا 8 دقیقه راه اندازی کنید (فشار روغن بالای 0.5kgf/cm2)، سپس خاموش کنید، روغن مخلوط را تخلیه کنید، فیلتر روغن، صفحه فیلتر، رادیاتور روغن و محل اتصال میل لنگ را تمیز کنید و روغن جدید را اضافه کنید.

اگر فشار خیلی بالا باشد، مدار روغن به آسانی نشت می کند و ترک برمی‌دارد؛ اگر فشار روغن بسیار پایین باشد منجر به روانکاری ضعیف و افزایش خوردگی موتور دیزل می گردد. به‌طور مشابه، دمای روغن خیلی بالا یا خیلی پایین نیز  نتایج معکوسی برجا می گذارد. دمای بالای روغن باعث اکسیداسیون و خراب شدن روغن موتور ، کاهش ویسکوزیته ، روانکاری غیر قابل اعتماد و افزایش سایش قطعات می شود ؛ اگر دمای روغن بسیار پایین باشد، ویسکوزیته افزایش، مقاومت اصطکاکی افزایش و اثر خنک‌کاری روغن ضعیف خواهد بود.

6-جایگزینی مرتب اجزای فیلتر روغن و فیلتر روغن

صفحه فیلتر و اجزای فیلتر را به طور مرتب تمیز یا جایگزین کنید و به تمیزکاری مدار روغن روانکاری توجه داشته باشید.چرخه جایگزینی این مواد برای اجزای فیلتر متفاوت است و فیلترها کیفیت متفاوتی دارند و در محیط‌های مختلف متفاوت هستند. علاوه بر اشاره به عمر مفید مشخص شده توسط خود محصول، در نگهداری و فرآیند نگهداری سیستم روانکاری، اگر کیفیت روغن موتور پایین باشد یا شرایط کاری موتور دیزل به واسطه روغن موتور دچار نقص شود، لازم است بررسی شود که آیا اجزای فیلتر یا فیلتر نیاز به جایگزینی دارند یا خیر.

روغن موتور بعد از استفاده برای یک دوره زمانی خراب شده و نمی توان مجدداً آنرا مورد استفاده قرار داد. تحت شرایط عادی روغن، فیلتر روغن یا اجزای فیلتر باید ظرف 50 ساعت از زمان نصب دستگاه جدید تعویض شود. بعد از کار کردن در این دوره زمانی، روغن موتور معمولاً هر 300 ساعت تعویض می‌شود.

 

مقالات مرتبط:

 

novin-admin
ارسال دیدگاه