روش فیزیکی

سنکروسکوپ ژنراتور قدیمی برای تطبیق سرعت و زاویه فاز یک ژنراتور قبل از اتصال آن به شبکه برق)

روش فیزیکی

پس از بحث در مورد اصول سنکرون ژنراتور با شبکه ، به طور خلاصه به روش فیزیکی دستیابی به آن خواهیم پرداخت .

مقالات مرتبط:

راهنمایی سنکرون کردن و تقسیم بار دیزل ژنراتورها به وسیله‌ی DeepSea

راهنمایی سنکرون کردن و تقسیم بار دیزل ژنراتورها به وسیله‌ی DeepSea قسمت ۲

سنکروسکوپ ژنراتور قدیمی برای تطبیق سرعت و زاویه فاز یک ژنراتور قبل از اتصال آن به شبکه برق)

در تئوری ، حداقل دو اندازه گیری ساده یا نشانه وجود دارد ، که می تواند برای سنکرون ژنراتور با یک شبکه استفاده شود.

هنگامی که دو ولتاژ شرایط برابر بودن را داشته باشند و فرکانس یکسان و زاویه صفر بین آنها وجود داشته باشد ، در نتیجه اختلاف ولتاژ آن ها برابر صفر خواهد بود

در نتیجه ولت متر متصل به هر یک از بریکرهای قطع کننده سنکرون کننده هر دو صفر را نشان می دهند.چراغ های قرار داده شده در همان موقعیت نیز در صورت براورده شدن همه شرایط سنکرونایزینگ ، خاموش خواهد شد

 

در عمل ، ما به اطلاعاتی نیاز داریم که ولت متر و لامپ برای تایید سنکرون کردن یک ژنراتور را با شبکه به ما نمی دهد  . در طی فرآیند واقعی سنکرون سازی ، می خواهیم بدانیم که تولید کننده یا شبکه به چه میزان سنکرون شده است.

دستگاهی ، که این اطلاعات را ارائه می دهد ، سنکروسکوپ است. شکل 1 اتصال سنکروسکوپ بین ژنراتور سنکرون  شده و شبکه را نشان می دهد

شکل 1 - سنکروسکوپ بررسی زاویه و فرکانس
شکل 1 – سنکروسکوپ بررسی زاویه و فرکانس

 

ما هنوز نیاز به استفاده از دو ولت متر برای بررسی اینکه ولتاژ ژنراتور و ولتاژ شبکه یکسان هستند (توجه داشته باشید که این دو ولت متر آنهایی نیستند که در بالا به آنها اشاره شد ، زیرا آن دو ولتمتر در طول کانتکت های بریکرقطع کننده سنکرونیازینگ قرار گرفته اند)

موقعیت نشانگر سنکروسکوپ نشان دهنده اختلاف زاویه بین ولتاژ ژنراتور و ولتاژ شبکه است وقتی یک زاویه صفر بین دو ولتاژ وجود داشته باشد ، نشانگر سنکروسکوپ در حالت عمودی یا ساعت 12 قرار دارد..

سنکروسکوپ ژنراتور قدیمی
سنکروسکوپ ژنراتور قدیمی

سرعت چرخش اشاره گر نشان دهنده اختلاف فرکانس دو ولتاژ است. هنگامی که فرکانس تولید کننده زیر فرکانس شبکه باشد ، نشانگر در جهت آهسته یا خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد. هنگامی که فرکانس ژنراتور از فرکانس شبکه بزرگتر باشد ،نشانگر به صورت سریع در جهت عقربه های ساعت میچرخد.

لازم به ذکر است که سنکروسکوپ فقط برای اختلافات کوچک در فرکانس حداکثر 2 هرتز می چرخد. با اختلاف فرکانس بزرگتر ، سنکروسکوپ طوری طراحی شده است که چرخش نداشته باشد

مقاله مرتبط:

سنکرون یا موازی کردن دیزل ژنراتور های متفاوت – قسمت 1

دو پاراگراف آخر تصریح می کند که:

 

  1. نشانگر عمودی است و یا عقربه روی ساعت 12 است ،
  2. نشانگر ثابت است ، دوار نیست. سپس دو ولتاژ در فاز و فرکانس ژنراتور و شبکه برابر است.
  3. در عمل ، بریکر های هماهنگ(سنکرون) هنگامی بسته می شوند که ژنراتور فقط کمی سریع باشد و در حدود 5 دقیقه تا 12 موقعیت به سمت ساعت 12 حرکت کند . این کمی زمان برای بستن بریکر های سنکرون)اجازه می دهد و اطمینان می دهد که ژنراتور پس از بسته شدن کلید ، به عنوان موتور عمل نمی کند.

بررسی دقیق عملکرد سنکروسکوپ قبل از تلاش برای همگام سازی(سنکرون) مهم است .

برای انجام این کار ، ژنراتور با سرعت کمتر از سنکرون کار می کند و سنکروسکوپ باید در جهت آهسته بچرخد. به طور مشابه وقتی ژنراتور با سرعتی بیشتر از سنکرون کار می کند ، سنکروسکوپ باید در جهت سریع بچرخد .

 

novin-admin
ارسال دیدگاه